Dojo Kun

Pięć zasad Karate Shotokan „Dojo Kun”

 

Hitotsu!
Jinkaku Kansei ni Tsutomuru Koto!
Po pierwsze ! Rzecz w tym, aby charakter doskonalić!

Trening karate to długotrwały i monotonny proces, wymaga cierpliwości i samodyscypliny. W karate nie ma drogi na skróty. Aby dojść do mistrzostwa trzeba przejść przez wszystkie stopnie edukacji i bywa że trzeba wracać do początku. Gdy spotykają nas niepowodzenia nie wolno się poddawać, ani spoczywać na laurach gdy osiągniemy sukces. Należy wytrwale dążyć do doskonałości pokonując wszelkie bariery stojące na drodze do doskonałości. W ten sposób przez ćwiczenia doskonalimy nasz charakter.

Hitotsu!
Makoto No Michi O Mamoru Koto!
Po pierwsze! Rzecz w tym, aby prawdziwości drogi bronić !

Zasada ta odnosi się do zrozumienia i dogłębnego poznania technik karate Shotokan. Sztuka ta wywodzi się ze średniowiecznej Okinawy i prawie w niezmienionej postaci przetrwała do dnia dzisiejszego. Zawiera w sobie ogromne bogactwo technik i form, które powinniśmy przekazywać następnym pokoleniom ćwiczących w niezmienionej postaci, wykorzystując jednocześnie współczesną wiedzę dla dalszego rozwoju karate.

Hitotsu!
Doryoko No Seishin O Yashinau Koto!
Po pierwsze! Rzecz w tym, aby siłę ducha rozwijać !

Zasada ta mówi o rozwijaniu ukrytych możliwości naszego ciała i umysłu, o dążeniu poprzez trening karate do doskonałości. Ćwicząc Karate wzmacniamy się fizycznie i psychicznie. Zdobyte umiejętności pozwalają nam pokonywać własne słabości, przekraczać bariery oraz kontrolować własne odruchy. Dzięki karate stajemy się odporniejsi na stres i racjonalnie reagujemy w sytuacji zagrożenia.

Hitotsu!
Reigi O Omozuru Koto !
Po pierwsze! Rzecz w tym, aby etykietę szanować !

Wzajemny szacunek okazywany poprzez ukłon w czasie treningu karate podkreśla znaczenie tego co robimy. Przez ukłon okazujemy szacunek tradycji, dziękujemy trenerowi za przekazywaną wiedzę, odwzajemniamy szacunek partnerowi, dzięki któremu możemy doskonalić swoje umiejętności. Ukłon podczas wejścia w wyjścia na salę (dojo) pokazuje nam szacunek do miejsca tak zwanej świątyni ćwiczeń. Przestrzeganie etykiety zapewnia bezpieczeństwo w czasie treningu i zawodów oraz podnosi wartość tego co robimy.

Hitotsu!
Kekki No Yu O Imashimuru Koto!
Po pierwsze! Rzecz w tym, aby gorącością serca męstwa nie przysłaniać !

Dla trenujących karate ważne jest to by pamiętali, że karate w ich rękach to broń. W starciu z przeciwnikiem muszą panować nad emocjami, by te nie przesłoniły im ich racjonalnego myślenia. Nie jest sztuką wykorzystanie swoich umiejętności, sztuką jest rozwiązanie problemu bez użycia siły. Przez żmudny i ciężki trening zyskujemy swobodę ruchów i jasność widzenia. Zdobywamy doświadczenie, które pozwala panować nad własnymi emocjami i zachowaniem przeciwnika.Zasady Dojo Kun wyznaczają kierunek postępowania w drodze do doskonałości. Wszystkie zasady rozpoczynają się od słowa „Po pierwsze!” podkreślając jedność i spójność Dojo Kun. Żadna z zasad nie jest pierwsza wszystkie są równorzędne i jednakowo ważne dla wszystkich trenujących.